W ramach badania przesiewowego (screeningowego) w kierunku kiły i HCV połączonego z poradnictwem okołotestowym u osób o zwiększonym poziomie ryzykownych zachowań dopuszcza się wykonanie w PKD testów przesiewowych w kierunku HCV i kiły. Pobranie materiału w celu wykonania takiego testu powinno odbywać się wyłącznie w gabinecie zabiegowym w PKD. Zgodnie z zaleceniami producenta, materiał do badania pobiera i interpretuje personel posiadający uprawnienia do pobierania krwi lub diagnosta laboratoryjny. W razie wątpliwości co do interpretacji wyniku, należy się skonsultować z doradcą, zawsze jednak osoba wykonująca badanie (tj. pobranie krwi i wykonanie testu kasetkowego) koordynuje całą procedurę, aby nie doszło do pomylenia testów. Dopuszcza się wykonanie testu z krwi żylnej i w tym przypadku pobrana próbka krwi, po odpowiednim oznakowaniu, jest przekazywana do laboratorium współpracującego
z PKD, zgodnie z ustalonymi w PKD zasadami.
Następnie wynik testu przesiewowego przekazywany jest doradcy, który omawia go ustnie z klientem wyłącznie jako informację medyczną, a nie jako wynik badania.
Uwaga: Do Poradni wenerologicznych nie jest wymagane skierowanie z POZ.
Stosowane testy przesiewowe kasetkowe powinny posiadać certyfikat CE-IVD, charakteryzować się zbliżoną do badań standardowych czułością i specyficznością, a placówki je wykonujące powinny bezwzględnie poddawać się okresowo kontroli specjalistycznej i uczestniczyć w szkoleniach. Testy kasetkowe nie są alternatywą dla klasycznych testów laboratoryjnych – wskazania do wykonania testu są węższe i nie zawsze jest możliwe zastąpienie testu laboratoryjnego testem kasetkowym. W związku z tym trzeba bezwzględnie pamiętać o ograniczeniach testów kasetkowych i zawsze zapoznać się z informacją o teście zawartą w ulotce informacyjnej danego testu.
Bez względu na czas, jaki upłynął od ostatniego ryzykownego zachowania, test kasetkowy NIE POWINIEN być stosowany u kobiet ciężarnych.
Interpretacja wyników – zarówno ujemnego testu, jak i dodatniego – musi być oparta na całościowej ocenie klinicznej i wynikach innych badań, zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi diagnostyki zakażeń HCV i kiłą. Klienta, u którego wynik badania przesiewowego testem był reaktywny, należy poinformować o konieczności wykonania dalszej, pogłębionej diagnostyki oraz o możliwości podjęcia leczenia.
Procedura diagnostyczna obowiązująca w PKD dotycząca badania przesiewowego (screeningowego) w kierunku kiły i HCV wygląda następująco: