Dostępne są także testy do użytku domowego, które można kupić bezpośrednio w aptekach, sklepach internetowych lub drogeriach. Testy do użytku domowego nie powinny zastępować kontaktu z lekarzem lub doradcą w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym (PKD): https://aids.gov.pl/pkd/, stanowią jednak opcję diagnostyczną w przypadku barier w dostępie do opieki medycznej.
Zgodnie z zaleceniami PTN AIDS: „wprowadzone produkty muszą mieć certyfikat CE, a także ulotkę w języku polskim, która wyjaśnia kiedy i jak należy wykonać test, jak interpretować wyniki (wyniki fałszywie ujemne i fałszywie dodatnie). Ulotka musi też zawierać jasną instrukcję, że w razie wyniku reaktywnego (dodatniego) należy zgłosić się do poradni profilaktyczno-leczniczej, leczącej osoby zakażone HIV) a także gdzie można uzyskać wsparcie psychologiczne (lista organizacji pozarządowych oraz telefony zaufania)”.3
Testy do samodzielnego wykonania wymagają podstawowej znajomości aspektów HIV/AIDS, która nie jest powszechna wśród obywateli. Dlatego preferowanym sposobem wykonywania testów w kierunku HIV jest korzystanie z placówek, w których świadczone jest poradnictwo okołotestowe, czyli w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD): https://aids.gov.pl/pkd/, gdzie testy można wykonać anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.
3https://www.ptnaids.pl/images/pliki/aids_2023-zakladki.pdf