Program Edukacyjny

Zakażenia i choroby przenoszone drogą płciową

Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) podaje, że na świecie, każdego roku, odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń przenoszonych drogą płciową. W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. Na niedoszacowanie danych składa się przede wszystkim:

  • brak wiedzy na temat możliwości transmisji zakażenia,
  • brak wyraźnych objawów większości infekcji, co skutkuje niezgłaszaniem się na badania diagnostyczne,
  • uwarunkowania społeczno-kulturowe, a więc stereotypowe kojarzenie tego typu chorób z osobami sprzedającymi usługi seksualne, mężczyznami utrzymującymi kontakty seksualne z mężczyznami (ang. men who have sex with men, MSM) czy osobami stosującymi środki psychoaktywne w iniekcjach.

Zakażenia przenoszone drogą płciową stanowią poważny problem zdrowotny zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Co więcej, jest to problem, który od kilku lat szybko narasta. 

Badania epidemiologiczne wykazały, że pacjenci zakażeni HIV często chorują na choroby przenoszone droga płciową, a pacjenci z STD częściej zakażają się wirusem HIV. 

Część zakażeń przenoszonych drogą płciową, jak kiła, ponownie zaczęła dotykać osoby podejmujące kontakty seksualne z zakażonymi partnerami lub partnerkami bez prezerwatywy. Z kolei inne, jak chlamydioza, zaczynają być dopiero profesjonalnie diagnozowane i kontrolowane w Polsce, trafiając do powszechnej świadomości.


 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.