Program Edukacyjny

Główne zadania PKD

  1. Wykonywanie bez skierowania, anonimowych i nieodpłatnych badań diagnostycznych w kierunku HIV wśród osób o zwiększonym poziomie ryzykownych zachowań. W przypadku otrzymania wyniku reaktywnego, wykonanie testu potwierdzającego zakażenie. Wsparcie osób, które otrzymały potwierdzony dodatni wynik testu w kierunku HIV, oraz poinformowanie ich o  możliwości leczenia.
     
  2. Wykonywanie bez skierowania, anonimowych i nieodpłatnych badań przesiewowych (screeningowych) w kierunku zakażeń kiły i/lub HCV wśród osób o zwiększonym poziomie ryzykownych zachowań. Poinformowanie osób, które otrzymały dodatni przesiewowy wynik testu w kierunku kiły i/lub HCV, o konieczności dalszej diagnostyki w celu potwierdzenia otrzymanego wyniku oraz możliwości leczenia.
     
  3. Prowadzenie profesjonalnego poradnictwa okołotestowego polegającego m.in. na uświadamianiu wszystkim osobom zgłaszającym się do PKD skutków zdrowotnych ryzykownych zachowań i możliwości modyfikacji tych zachowań na bezpieczniejsze.
     
  4. Gromadzenie danych epidemiologicznych o drogach rozprzestrzeniania się zakażeń HIV, kiły i HCV w Polsce, na podstawie informacji pozyskanych dzięki anonimowej ankiecie przeprowadzanej z klientami PKD. Pozyskane dane pozwalają na poznanie trendów epidemiologicznych i opracowanie programów profilaktycznych mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV, kiły i HCV.

Ze względu na obowiązek zachowania anonimowości klientów poradnictwo nie może obejmować:

  • prowadzenia dokumentacji medycznej;
  • wystawiania recept;
  • leczenia;
  • stosowania produktów leczniczych.

Każde wykonanie testu jest poprzedzone rozmową z doradcą. Podczas rozmowy szacuje się ryzyko zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową w odniesieniu do indywidualnych zachowań klienta.

Jeżeli wynik testu okazuje się ujemny, doradca przy odbiorze przypomina, jakich sytuacji należy unikać, aby w przyszłości nie zakazić się wirusem. 

Natomiast jeśli wynik jest dodatni, doradca rozmawia o możliwościach leczenia i pomocy.


Poradnictwo okołotestowe w PKD mogą prowadzić wyłącznie:

  1. osoby posiadające wykształcenie wyższe medyczne (lekarze, diagności laboratoryjni, pielęgniarki) i posiadające ważny certyfikat doradcy upoważniający do prowadzenia poradnictwa, wydany przez Krajowe Centrum ds. AIDS,
     
  2. osoby posiadające wykształcenie wyższe psychologiczne, pedagogiczne, seksuologiczne lub inne pochodne, potwierdzone oświadczeniem o doświadczeniu zawodowym w kontaktach z klientem i posiadające ważny certyfikat doradcy upoważniający do prowadzenia poradnictwa, wydany przez Krajowe Centrum ds. AIDS,
     
  3. osoby, które zachowały ciągłość pracy doradcy, z możliwą przerwą nie dłuższą niż 2 lata,
     
  4. osoby, które posiadają ważny certyfikat doradcy, ale mają dłuższą przerwę w ciągłości pracy w PKD niż 2 lata, pod warunkiem uzyskania zgody koordynatora i poświadczenia przez niego przygotowania merytorycznego (praca z systemem ankiet, aktualne standardy pracy PKD itp.).
     
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.