PKD powinien być czynny w ściśle z góry określonych dniach i godzinach w każdym tygodniu roku kalendarzowego (o każdej zmianie godzin i dni pracy PKD koordynator PKD zobowiązany jest powiadomić z odpowiednim wyprzedzeniem Krajowe Centrum ds. AIDS, m.in. w celu uaktualnienia informacji na stronie aids.gov.pl).
Nie jest możliwe wykonanie testu w kierunku HIV/ kiły/ HCV i wydanie wyniku bez wcześniejszego specjalistycznego poradnictwa okołotestowego przeprowadzanego przez doradcę. Doradca – po rozmowie z klientem PKD – kieruje go do pokoju (punktu) pobrań (o ile Klient podtrzymuje chęć wykonania testu).
Krew do badań w kierunku HIV, kiły i HCV pobierana jest w punkcie (pokoju) pobrań krwi przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.
Krew – w przypadku testów wykonywanych z krwi żylnej – po odpowiednim oznakowaniu, jest przekazywana do laboratorium współpracującego z PKD, zgodnie z ustalonymi w PKD zasadami.
Laboratorium wykonujące testy przesiewowe w kierunku HIV, w przypadku otrzymania wyniku dodatniego, przesyła surowicę do laboratorium wskazanego przez Krajowe Centrum ds. AIDS w celu potwierdzenia wyniku na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy realizatorem zadania publicznego a laboratorium.
Dopuszcza się wykonywanie testów potwierdzenia (HIV) metodą molekularną (NAAT) w laboratorium wybranym przez podmiot realizujący zadanie publiczne, o ile środki finansowe, jakimi dysponuje organizacja, pozwalają na sfinansowanie tych badań. W każdym przypadku Krajowe Centrum ds. AIDS musi zaakceptować powyższe.
Wyniki badań wykonanych z krwi żylnej są przekazywane z laboratorium do doradcy, który jest odpowiedzialny za wręczenie wyniku badania klientowi, którego on dotyczy, i przeprowadzenia z nim rozmowy dotyczącej interpretacji wyniku oraz do ewentualnego pokierowania do odpowiedniej placówki medycznej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
W przypadku otrzymania reaktywnego wyniku testu przesiewowego w kierunku kiły lub HCV należy poinformować pacjenta o konieczności dalszej diagnostyki w celu potwierdzenia wyników i wdrożenia ewentualnego leczenia.
W celu osiągnięcia pełnego profesjonalizmu pracy doradcy niedopuszczalne jest:
wydawanie wyników badań klientowi bez profesjonalnego poradnictwa;
wydawanie wyników badań klientowi bezpośrednio przez laboratorium;
wykonywanie badań i wydawanie wyników na nazwisko klienta;
wydawanie wyników reaktywnych w kierunku HIV, niepotwierdzonych testem potwierdzenia (wyjątkiem może być sytuacja, w której klient PKD w procesie testowania przyzna się do znajomości swojego pozytywnego statusu serologicznego – aby uniknąć dublowania/multiplikowania wyników dodatnich testów potwierdzenia, doradca może wówczas zrezygnować z wykonania testu potwierdzenia, uzasadniając jednak obowiązkowo brak wykonania testu potwierdzenia odpowiednim opisem w ankiecie);
odkodowywanie wyników ujemnych na życzenie klienta.
Doradcy PKD są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji i sprawozdawczości z realizacji zadania publicznego wg wzorów opracowanych i dostarczonych przez Krajowe Centrum ds. AIDS (jednakowej dla wszystkich PKD w Polsce).
Realizator zadania publicznego jest zobowiązany do zapewnienia doradcy w PKD stanowiska komputerowego z dostępem do internetu w celu wypełniania wymaganej dokumentacji online, jednocześnie przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa informatycznego.
W przypadku braku możliwości wypełnienia ankiet online, doradca jest zobowiązany wypełnić wersję papierową ankiety i niezwłocznie wprowadzić ją do systemu elektronicznego.
Koordynator PKD przesyła miesięczne (zbiorcze) zestawienia z liczby wykonanych testów do Krajowego Centrum ds. AIDS na adres: aids@aids.gov.pl.
Deklaracja
Prosimy o wskazanie, do której z poniższych grup zawodowych Pani/Pan należy.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności.
Mogą Państwo samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Państwa przeglądarce.